Osijek: VIJESTI: Događaji

Makedonski veleposlanik odao počast Strossmayeru

Povodom proslave 150. obljetnice tiskanja Zbornika narodnih umotvorina braće Miladinov u tiskari Antuna Jakića u Zagrebu, "zlatne knjige makedonskoga preporoda" koje ne bi bilo bez izdašne potpore biskupa Josipa Jurja Strossmayera, veleposlanik Republike Makedonije u Hrvatskoj Nj. E. Danče Markovski položio je u četvrtak (16. lipnja 2011.) u pratnji članova osječkoga Makedonskog kulturnog društva Braća Miladinov i izaslanstva RC Osijek vijenac na spomen-obilježje na mjestu biskupove rodne kuće.

Zahvalivši predsjedniku RC Osijek Tihomiru Živiću i osječkim rotarijancima na nedavnome otkriću spomen-ploče na oziđu Hotela Osijek, gđa Jagoda Cvetičanin, predsjednica Makedonskoga kulturnog društva, i ostali uzvanici izrazili su želju da ovaj čin postane uobičajena popratna svečanost svih idućih Dana braće Miladinov, a skup u Lučkome prilazu je pjesmom uveličala i skupina Vardarki.

Nakon odavanja počasti, makedonski je veleposlanik u Klubu knjižare Nova u Osijeku, u kojemu mu je domaćin bio rotarijanski prijatelj Ivica Vuletić, uz uvod prof. dr. sc. Josipa Vrbošića održao zanimljivo i dobro posjećeno predavanje o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti hrvatsko-makedonskih odnosa, a posjetitelji su mogli čuti i ulomke iz Zbornika kao i izvornu makedonsku glazbu.